12 Druhů nejúžasnějších šišek

Existuje mnoho druhů nejrůznějších a nejpozoruhodnějších šišek. Nyní vás můžeme provést 12 druhy těch nejúžasnějších z nich.

Černé malinové šišky na jedli Poulsen Arnold

i Poulsen Arnold

Fotografie od Janice LeCocq Photography. V dubnu se zimou unavené oči s úlevou dívají na jarní květiny, které vybuchují krajinou. Ale nemyslete si, že květiny jsou jedinou pastvou pro oči na zahradě v tomto ročním období; podívejte se na jarní show, kterou nám předvádějí jehličnany (ty údajně nudné, neměnné hromotluky severských lesů)! Poulsen Arnold jedle výše, je jednou z těch zdobení zahrady teď se svými nádhernými šiškami.
Jehličnany mají dva druhy šišek: samičí, neboli semenné šišky a samčí, neboli pylové šišky. Šišky se semeny jsou ty, které všichni známe jako „borové šišky“, bez ohledu na to, zda pocházejí z borovic, jedlí nebo smrků (všechny patří do rodiny borovic, největší čeledi jehličnanů, jeden z důvodů, proč je „borovice“ pro mnohé z nás synonymem pro jehličnan). Šišky se semeny jsou často nejvýraznější, ale některé pylové šišky jim mohou dát zabrat.


Velmi mladé semenné šišky na korejské jedli

Velmi mladé semenné šišky na korejské jedli

Jedlové šišky

Zde je to, v co dozrávají šišky korejské jedle „Horstmanns“ :

Zelené a fialové šišky na korejské jedli

Zelené a fialové šišky na korejské jedli

A tyto šišky se uhnízdí na jehličí, které má stříbřitou spodní stranu, která se leskne ve slunečním světle.
Jedle však na roztomilé šišky nemají monopol. Spousta smrků může konkurovat! Picea orientalis neboli orientální smrk má šišky, které visí na větvích. (PICEA šišky jsou ZAVĚŠENÉ.) Zde je krásná show s názvem ‚Fasty Gold‘.


Smrkové šišky

Mladé semenné šišky na orientálním smrku „Fasty Gold“

Mladé semenné šišky na orientálním smrku "Fasty Gold"

Picea likiangensis , smrk Lijiang , má také jehličnatou nádheru. Když jsem loni na jaře navštívil tento exemplář, byl vystaven v botanické zahradě Quarryhill v Glen Ellen, CA, jedné z referenčních zahrad ACS. Upoutalo to mou pozornost stejně jistě jako květy svídy:


Fialová barva: samičí šišky na Picea likiangensis

Fialová barva: samičí šišky na Picea likiangensis

Existují dokonce samičí smrkové šišky, které vypadají jako malá poupata růží, která zdobí krajinu dlouho předtím, než skutečné růže rozkvetou. Zakrslý kultivar smrku ztepilého, Picea abies ‚Pusch‘ , je jedním z nejrůžovějších. Na fotografii níže jsou letošní šišky (ty růžové) zasazené mezi loňské (hnědé). Je to drobná selekce, skvělá pro výsadbu v nádobách.

Picea abies ‚Pusch‘ šišky uprostřed čerstvého zeleného jehličí

Picea abies 'Pusch' šišky uprostřed čerstvého zeleného jehličí

‚Pusch‘ byl nalezen jako čarodějnické koště na jiném smrku ztepilém, Picea abies ‚Acrocona‘. „Acro“ znamená v latině „na konci“ a popisuje zvyk tohoto jehličnanu vytvářet většinu svých šišek na koncích svých větví. Pokud ‚Pusch‘ vypadá, jako by byl plný malých poupat růží, ‚Acrocona‘ je spíše jako jedna velká americká kráska s dlouhými stonky.

Picea abies ‚Acrocona‘ má růžově zakončené koncové semenné šištice

Picea abies 'Acrocona' má růžově zakončené koncové semenné šištice

Jehličnaté Šišky


Když už mluvíme o čeledi borovicovitých, co skutečné borovice, což jsou jehličnany rodu Pinus ? Mají také semenné a pylové šištice. Některé jsou velmi strukturální, jako jsou ty na většině borovic mugo ; vypadají, jako by je vyřezali řemeslníci z tropického dřeva:

Mladá semenná šiška na borovici mugo

Mladá semenná šiška na borovici mugo

Dva roky semenných šišek a nových větví na japonské borovici černé

Dva roky semenných šišek a nových větví na japonské borovici černé

Jiné borovice, jako borovice východní, Pinus strobus , mají dlouhé, štíhlé šišky, i když v mládí se příliš neliší od šišek jejich příbuzných mugů. Na fotografii níže můžete vidět letošní nové, malé šišky mezi loňskou úrodou. Míza (způsob, kterým borovice chrání semena bohatá na bílkoviny uvnitř před dravými ptáky a savci) způsobuje, že starší šišky vypadají, jako by byly namočené v cukru.

Dva roky semenných šišek na Pinus strobus ‚Angel Falls‘

Dva roky semenných šišek na Pinus strobus 'Angel Falls'

Pak jsou tu šišky, které opravdu nepřipomínají něčí představu šišek, jako jsou měkké modré rohaté šišky na Platycladus orientalis , běžně nazývané čínský zerav. Zdobí rostlinu jako tolik perel roztroušených po tvídově zelených šatech.
Semenné šišky na čínských stromovitých

Už jste viděli dost semenných šišek, abyste se přesvědčili, že jehličnany dokážou předvést pořádnou jarní parádu? Co tedy ty pylové šištice, které jsme zmínili na začátku? Pylové šištice, protože nemusí poskytovat domov vyvíjejícímu se semenu, jsou ze své podstaty menší než semenné šištice. To však neznamená, že nemohou upoutat pozornost! Podívejte se na pylové šištičky na japonské bílé borovici, v tomto případě na kultivaru zvaném ‚ Cleary‘:


Pinus parviflora ‚Clary‘: borovice s postojem!

Pinus parviflora 'Clary': borovice s postojem!

A přestože jsou menší než šištice semenné, v zájmu zajištění genetické rozmanitosti jsou také hojnější. To bylo zcela zřejmé minulý týden v botanické zahradě v San Franciscu, další referenční zahradě ACS, kde jsem zachytil Abies numidica při malém bušení do hrudi ve stylu jehličnanů:


Samčí šištice, nebo strobili, na Abies numidica, alžírská jedle

Samčí šištice, nebo strobili, na Abies numidica, alžírská jedle

Takže až se podíváte do přírody, abyste zahnali svoji zimní znuděnost, nezapomeňte se kromě květin podívat i na jehličnany!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *