Poznejte rozdíl mezi borovicí, smrkem a jedlí

Je to jedle? Nebo je to smrk? Možná je to borovice. Možná budeme místo toho chodit a obdivovat keře. Nevím jak vy, ale nazvat všechny stromy se zeleným jehličím vánočním stromem to neznamená. Pojďme se rychle podívat na pět druhů stromů. Až budeme hotovi, poznáte rozdíl mezi třemi jehličnatými a dvěma listnatými stromy, které si pletou nejednoho výletníka.

Jehličnaté jsou stejně staré stejně staré

Takže, co je jehličnan? Jsou to „stálozelené“ stromy, které sezónně neztrácejí své hubené špičaté zelené listy jako opadavé (kromě modřínu, ale o tom později) a hlavně mají šištice jako lusky se semeny.

Borovice nebo smrk

mladé smrkové šišky


Smrky mají jednotlivé jehlice, které jsou tuhé a špičaté s ostrými hranami. Jehly se snadno převalují mezi konečky prstů. Smrkové jehly jsou ostnaté a ostré (myslím SSS). Z větví visí šišky.

Jehlice jedle také rostou jednotlivě na větvi, ale jehly jsou měkké a ploché a nekutálejí se mezi konečky prstů. Jedlové jehly jsou ploché a tlusté (myslím FFF). Jedlové šišky stojí na vrcholu větve.

Jedlové šištičkyJehličí borovice rostou ve shlucích po 2, 3 nebo 5 jehlicích v závislosti na tom, zda se jedná o červené, žluté nebo bílé borovice, a jehlice mohou růst velmi dlouhé (Think of Scotch Pine at Christmas).

borovicové šišky

Když půjdete po cestě, seberte kužel a podívejte se. Pokud má malé třícípé listeny, které vyčnívají z každé šupiny, jedná se o samičí šišku douglasky. Někteří si myslí, že malý lístek vypadá jako zadní nohy a ocas myši. A z dobrého důvodu!

Podle domorodé tradice ze severozápadního Pacifiku byla obrovská douglaska hojná v každém lese. Jednoho konkrétního dne všechna zvířata utíkala před ohněm. Ale maličké myši byly příliš malé a pomalé na to, aby předběhly oheň. Protože věděli, že douglaska má silnou kůru, aby odolala ohni, požádali stromy o pomoc. Stromy jim umožňovaly lézt po kmenech a schovávat se v kuželech. Myši se rády ukryly uvnitř kuželů a přežily požár. Dnes, když se pozorně podíváte na šišku douglasky, vypadá jako zadní nožičky a ocas trčící zpod šupin.

Listnaté – sezónní nápadné stromy
K listnatým stromům. Opadavý znamená „odpadnout v dospělosti“. Kdysi jsem si pamatoval, že to byly stromy, které se „rozhodly“ na podzim ztratit listí – tedy opadavé. (Moji učitelé se právě teď mlátí po hlavě!)

Bříza a osika jsou opadavé stromy s bílou kůrou a zelenými malými listy. Dobře… to nepomůže. Aspen jsou v rodině Populus, zatímco Birch jsou Betula. Nepomáhám, že?

Bříza bude mít vodorovné čáry v bílé až šedé kůře a má tendenci se loupat a kroutit. Listy mají zubaté okraje.
Kůra osiky je bílá se zeleným nádechem. Je hladká s tmavými skvrnami pro suky a neloupe se jako bříza. Třesavé osiky rostou v rodinách a hladké zaoblené listy se chvějí i v tom nejjemnějším vánku. Na podzim poznáte osikový porost, který se vysával ze stejného rodiče, všichni mění barvu ve stejnou dobu. Bonuse: Břízová kůra se dá dobře použít jako podpalovač.

Pokud potřete kterýkoli strom, získáte na rukou bílý film, který by měl být dobrým opalovacím krémem (spf 5), ale je třeba jej neustále znovu nanášet. Je lepší mít po ruce svou vlastní tubu s blokem zakoupeným v obchodě.

Modřín – tančí na vlastní buben

Borovice nebo smrk
Kam se tedy modřín hodí? Tamarack nebo modřín jsou ty nádherné jehličnaté borovice, které na podzim zezlátnou a padají jehličí. Přes zimu vypadají spíše nahé, ale na jaře přichází nový opadavý porost. Ano, právě jsem použil jehličnaté a listnaté k popisu stejného stromu. v pohodě co?

Podle malé domorodé tradice to byla matka příroda, která tamarakovi učila lekci, která způsobuje každoroční ztrátu jehel. Ptáci letící na jih potřebovali místo k odpočinku mimo bouři a požádali tamaraka, aby je ubytoval. Tamarack řekl, že ptáci byli příliš hluční a rušili by je, když přes zimu spali. Matka příroda toto setkání sledovala a rozhodla se, že tamarack potřebuje lekci, a tak je přinutila ztratit zimní kabát, aby zjistila, jak těžké je přečkat zimu bez zimního kabátu.

Nyní jste připraveni na další túru. Jen si pamatujte svá tři S pro smrk, 3 F pro jedle a kůru na bříze. A pokud si to všechno nepamatujete, zapůsobte na své turistické kamarády nějakou novou tradicí.